Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poprvé na gynekologii

5. 9. 2010

Poprvé na gynekologii neboli na gyndě. To je určitě zajímavé téma pro každou holku. A abyste věděli do čeho jdete, připravili jsme pro vás s kámoškou takový soupis toho co vás tam čeká.

1) KDY?

Tato otázka se v podstatě týká každé dívky a odpověď je jednoduchá: Na gyndu můžeš zajít kdykoliv, budeš-li mít nějaké otázky týkající se tvé proměny v ženu nebo budeš-li chtít přesnou informaci o svém těle.

Můžeš se rozhodnout např. jen pro důvěrný rozhovor (lékaři jsou vázáni lékařským tajemstvím) nebo pro preventivní gynekologickou prohlídku při které lékař tvé zevní i vnitřní pohlavní orgány zkontroluje. Mimochodem, je velmi uklidňující vědět, že je všechno v naprostém pořádku. Zvláště když vlastní vyšetření je bezpolestné a zcela zdarma.

Jsou ale důvody, pro které bys měla gynekologa určitě navštívit. Například když tvůj poševní výtok:

  • nepříjemně zapáchá
  • má nažloutlou nebo nazelenalou barvu
  • je hustý nebo má tvarohovitou konzistenci
  • způsobuje pálení nebo svědění v oblasti genitálií

To vše může být projevem infekce, kterou by měl léčit gynekolog.

Pro odbornou radu si také dojdi, když:

  • máš neobvykle dlouhou, bolestivou, nebo mimořádně silnou menstruaci
  • je ti více než 15 let a ještě jsi TO nedostala
  • máš menstruační cklus kratší než 21 dní nebo delší než 35 dní

Když TO poprvé dostaneš, bývá běžné, že menstruační cyklus bývá nepravidelný. Následující menstruace se může objevit až po dvou, třech nebo po šesti měsících. Tyto odchylky jsou na začátku úplně běžné nikoliv menstruační cyklus kratší než 21 dní.

JAK VYPADÁ VYŠETŘENÍ?

Lékař tě nejprve zkontroluje ve stoje. Prohmatá ti prsa a podpaží. Potom tě tvůj gynekolog nebo gynekoložka - to záleží na tom, koho si vybereš - požádá, abys si sedla do vyšetřovacího křesla. Nohy si položíš do takových opěrátek tzv. třmeny. Nejprve ti prohlédne tvá zevní rodidla - poštěváček (klitoris), malé a velké stydké pysky, poševní vchod a panenskou blánu.

Poté gynekolog použije speciální nástroj. Pokud si panna, používá se tzv. vaginoskop, která se bezbolestně zavede do pochvy i bez porušení panenské blány. Pokud panna nejsi, použije speculum tzv. poševní zrcátko. Pod světelnou kontrolou zkontroluje pochvu, děložní čípek. Poté odebere vatovou štětičkou stěr čípku. Odběr buněk štětičkou umožní tzv. mikrobiální a další tzv. onkocytologické vyšetření, které je důležité pro prevenci rakoviny děložního čípku.

Pak lékař vytáhne vaginoskop a vyšetří tě pomocí rukou. Pokud jsi panna, zavede ti jeden prst do konečníku (neboj se nic, nebolí to, je to jenom trochu nepříjemné, ale vydržet se to dá úplně v pohodě). Dívky, které už měly pohlavní styk zavede do pochvy jeden či dva prsty a druhou ruku položí na podpbříško, aby zkontroloval uložení a velikost dělohy a vaječníků. Může tak odhalit vnitřní zánět či změny v děloze a na vaječnících.

A NA ZÁVĚR...

No a máš to za sebou. Můžeš se jít obléci do kabinky. Pak s tebou lékař pohovoří o vyšetření, jestli ti něco není atd.  Stěr pošle do laboratoře a ty si o něj potom můžeš po určité době zavolat. Případně dostaneš ještě předpis na léky. Také se s tebou domluví na dalším termínu prohlídky.

Pokud ti nic není, odcházíš domů. Na tyto prohlídky bys měla chodit jednou ročně. Pokud jsi uživatel antikoncepce, budeš absolvovat gynekologické prohlídky dvakrát do roka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

נערות ליווי

(HenryDycle23453, 18. 6. 2022 14:34)

"I was extremely pleased to find this great site. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and i also have you bookmarked to look at new things in your site."
https://escort-israel-credga.cf/news/lienesspasi

ja se bojim

(lucka, 5. 4. 2013 18:08)

i tak sefurt bojim jit na prohlidku...

Re: ja se bojim

(Stana, 25. 11. 2021 22:55)

Najdi si lékařku ženu, chlapy jsou prasata a zneužívají to :-) Ženská je v pohodě :-)

Strkat prsty ženě proti její vůli a to zvláště u chlapa opačného pohlaví je proti-právní jendání

(Michal, 25. 11. 2021 22:53)

Ty prase, stkat si tam prst od chlapa, od lékaře opačného pohlaví, to snad nemyslíš vážně, žijeme ve 21.století, pokud tam někdo strká prsty, tak je to prase a holky určitě si to nenechte, dnes tímto vyšetření stejně nic nepozná a pokud se nebude něco zdát, tak stejně nastupuje technologie, jako Sono atd, což nebolí, navíc Sono přes břicho což je bezbolestivá zobrazovací medota má tu výhodu, že si nemusíš vůbec sundávat kalhoty, natož kalhotky holky nenechte si taková potupná vyšetření líbit, nikdo vás nesmí a nemůže nutit, kluci taky nechodí na preventivní prohlídky s penisem..

Neuvěřitelné

(Danča, 18. 9. 2021 17:12)

Prase, strkat prsty do vagíny v dnešní době, kdy jde vše zjistit zobrazovací metodou jako ultrazvuk a další přístroje, to by se mělo zakázat, jak může někdo svlékat ženy a strkat jim tam prsty, sahat na ně i do nich, to je snad jejich přítel, manžel či milenec, neuvěřitelná arogance a moc lékařů, to si nenechte líbit...vždy musí být souhlas a to bez nátlaku, jinak lékař nic takového bez souhlasu nesmí a nemůže!!!

super

(Nikola, 5. 9. 2010 17:45)

ahoj market je to super

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 18079
Měsíc: 110
Den: 2